Извънредно от СЗО: Най-страшното от пандемията с Covid-19 предстои

0

- Advertisement -

Ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че най-лошото все още предстои във връзка с пандемията от коронавируса, научи Debat.bg.

Това предупреждение идва в момент, в който редица страни по света започнаха да облекчават ограниченията, въведени заради пандемията, предадоха информационните агенции. Ръководителят на СЗО не уточни защо смята, че пандемията, заразила близо 2,5 милиона души по света и отнела живота на над 166 000 души, може да се влоши. Някои обаче обръщат внимание към бъдещо голямо разпространение на заразата в Африка, където здравните системи са по-малко развити.

Директорът на СЗО припомни, че преди век испанският грип е отнел живота на 100 милиона души по света. „Но сега ние имаме технология, ние можем да избегнем подобно бедствие, ние можем да предотвратим този род криза“, каза той. „Вярвайте ми. Най-лошото е все още пред нас“, заяви той. „Нека да предотвратим тази трагедия. Това е вирус, който много хора продължават все още да не разбират“, предупреждава той.

По света заразените с коронавирус вече са повече от 2 милиона и 400 хиляди, в 193 държави по света. Около 545 хиляди души са успели да преборят болестта.

За първи път заболеваемостта в Италия спада, отчетени са и най-малко смъртни случаи от седмица. Във Франция починалите надхвърлиха 20 хиляди. До понеделник във Франция е имало 20 265 смъртни случая от вируса – 12 513 от тях в болници и 7 752 в старчески домове.

- Advertisement -

Отвъд океана – в САЩ продължава да има най-много случаи на COVID -19 – само за последните 24 часа повече от 1 400 души са починали от коронавирус. Съобщава се за повече от 25 000 нови инфекции, според данните на университета „Джон Хопкинс“. 1433 души са починали от COVID-19 за последния ден, регистрирани са 25 240 нови случая. Общият брой на смъртните случаи в страната надхвърли 42 000, повече от 784 000 души са били заразени с коронавирус в САЩ от началото на пандемията. Повече от 72 000 са се възстановили. Губернатори апелираха към Белия дом и президента Тръмп да втвърди тона към гражданите и да издаде по-строги заповеди за физическо дистанциране. Причина са масовите протести срещу рестриктивните мерки и исканията за отваряне на редица бизнеси.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви, че правителството ще наложи 4-дневна блокада на страната от четвъртък. Мярката е свързана с националния празник и цели да се ограничи разпространението на смъртоносната епидемия от коронавирус. Броят на регистрираните случаи на зараза с коронавирус в Турция се увеличи вчера с над 4 600 и надхвърли 90 000. Общият брой на смъртните случаи е 2 140, а на заразените – 90 980. Излекувани са 13 430 пациенти.

Вчера редица държави в Европа започнаха да облекчават някои от ограничителните мерки, които наложиха срещу разпространението на коронавируса.

В Германия малките магазини до 800 кв. метра получиха правото отново да отворят врати. В Словакия също могат да заработят малките магазини, но с площ до 400 кв.м. В Норвегия вчера трябваше да отворят детските градини, премахна се и забраната на гражданите да отидат до вилите си. На 27 април в страната отварят гимназиите и университетите, както и салоните за красота. В Чехия също бе стартиран 5-етапен план за отмяна на рестрикциите, който ще се изпълнява до 8 юни. Първо например ще бъде разрешено да отворят отново откритите пазари, от вторник миналата седмица на чехите бе позволено да пътуват до чужбина по работа или за да посетят роднини, при условие, че при връщане преминат 14-дневна карантина.

В Пекин бяха отворени 73 основни туристически обекта, включително няколко участъка от Великата китайска стена, а Южна Корея разреши провеждането на някои спортни състезания, както отварянето на църквите, обобщава информацията в. „Сега“.

- Advertisement -

Подобни публикации

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече