Ежегодно Българският хелзинкски комитет изготвя доклад за състоянието на правата на човека у нас. Тази година той съдържа 17 глави.
Радослав Стоянов, съпредседател на БХК, посочи пред БНР основните негативни тенденции в него:
„Случаите на свръх употреба на огнестрелно оръжие от полицията. През миналата година най-малко двама души загубиха живота си. Много други бяха малтретирани по време на протест срущу ръководството на БФС.
Над 100 души от ромски произход загубиха домовете си в квартал „Орландовци“ в София, защото техните жилища са с незаконен статут, но без предварително да им се осигури алтернативно настаняване.
В много градове възможностите за настаняване на бездомни хора са изключително ограничени.
Настаняването в общински жилища също е проблемно, защото на законово ниво уредбата е изключително оскъдна. На много хора се предлага подслон на голи стени, без прозорци, без входни врати, без санитарен фаянс.
Продължава малтретирането и нечовешките условия в психиатричните институции.
Друг проблем е засилването на речта на омразата“.
Стоянов открои и положителни промени.
„Сред най-важните през изминалата година са промените в Закона за защита от домашно насилие. Те дойдоха след масово мобилизиране на граждани.
Приемането на Механизма за контрол и отчетност на главния прокурор е друг важен акцент, както и въвеждането на квалифицирани състави за престъпления с дискриминационни мотиви, включително на основата на сексуална ориентация“.
Той обаче отбелаза, че не беше приет Законът за съдебната власт.
„Нямаме нов Висш съдебен съвет, нито други необходими промени във връзка с устройството на съдебната власт„.
Според съпредседателя на БХК, необходимите промени не се случват, защото има съпротива на всички нива – от комисиите в парламента, до пленарна зала и различни медии с неясна собственост.
Реформите ще продължат в следващото НС, ако има мнозинство, което да ги поддържа, посочи Стоянов.
Радослав Стоянов обърна внимание и на безпрецедентния брой на потърсилите убежище в страна ни.
„От една страна видяхме топъл прием към украинските бежанци, а от друга страна – отношението към тези, които идват от Близкия Изток или Африка, продължава да е негативно. Много от тях биват принудително връщани или стават жертва на трафиканти.
Важно е как на местно ниво ще се осигури прилагане на пакта на ЕС за миграцията и убежището, като се спазват правата на човека“.
Докладът се изпраща от БХК на различни институции.
„Гласът на гражданското общество има значение„, посочи той в предаването „Преди всички“.